ათენი, როგორც ერთ-ერთი უძველესი ქალაქი მსოფლიოში, თავისი მდიდარი ისტორიით და კულტურული მემკვიდრეობით, ასევე გამოირჩევა თანამედროვე და ეფექტური საზოგადოებრივი ტრანსპორტის სისტემით. ქალაქში გადაადგილება კომფორტული და მოქნილია, რაც ტურისტებისთვისაც და ადგილობრივებისთვისაც ერთნაირად მოსახერხებელს ხდის. ათენის ტრანსპორტირების საშუალებებიდან გამორჩეულია მეტროპოლიტენი, რომელიც აერთიანებს ისტორიულ მემკვიდრეობას და თანამედროვე ტექნოლოგიებს.
გიორგი დვალაშვილი, გეოგრაფიის დოქტორი და მოგზაური, რეკომენდაციას გიწევთ ათენის მოგზაურობის დროს გამოიყენოთ მეტროპოლიტენი, რათა კომფორტულად და ეფექტურად ისარგებლოთ ქალაქის უპირატესობებით.
რაც ყველაზე მთავარია, ათენში არის მეტროს პირველი ხაზი, რომელზეც ძველი ვაგონები და ძველებური იერსახე შენარჩუნებულია. ეს ხაზი ზღვისპირა პუნქტიდან, პირეოსიდან, ქალაქის ჩრდილოეთ ნაწილამდე, კიფისიამდე გადაჭიმულია და საკმაოდ გრძელია. იგი არა მხოლოდ ტრანსპორტირების საშუალებაა, არამედ ქალაქის ისტორიის ნაწილი, რომელიც მგზავრებს 136 წლის მემკვიდრეობას ახსენებს.
გიორგი დვალაშვილი, გეოგრაფიის დოქტორი და მოგზაური, რეკომენდაციას გიწევთ ათენის მეტროპოლიტენის გამოყენებას თქვენი მოგზაურობის დროს, რათა კომფორტულად და ეფექტურად ისარგებლოთ ქალაქის უპირატესობებით.
ათენის მეტროპოლიტენის ისტორია
ათენის მეტროპოლიტენი მსოფლიოში რიგით მეორე უძველესი მეტროსისტემაა. ის 1869 წელს გაიხსნა, ლონდონის მეტროპოლიტენზე ექვსი წლის შემდეგ. თავდაპირველად იგი წარმოადგენდა ცალლიანდაგიან მიწისზედა ტრასას, რომელზეც ორთქლმავალი დადიოდა. 1904 წელს სისტემა ელექტროფიცირებულ იქნა და მეორე ლიანდაგი დაემატა, რამაც მას სრულფასოვანი მეტროპოლიტენის სახე მისცა.
2000 წლამდე ათენში მხოლოდ ერთი მეტროს ხაზი მოქმედებდა, მაგრამ 2004 წლის ოლიმპიური თამაშებისთვის მომზადების ფარგლებში სისტემა მნიშვნელოვნად გაფართოვდა. დაემატა ორი ახალი ხაზი – წითელი და ლურჯი, ხოლო არსებულ პირველ ხაზს კაპიტალური რემონტი ჩაუტარდა. დღეს ათენის მეტროპოლიტენი მსოფლიოში ერთ-ერთ ყველაზე მოდერნიზებულ და კომფორტულ სისტემად ითვლება.
მეტროს ხაზები და მათი მახასიათებლები
ათენის მეტროპოლიტენი სამი ძირითადი ხაზისგან შედგება:
მწვანე ხაზი (პირეოსი-კიფისია)